Vytvořit dětem jejich místo na hraní a udržovat ho v jakéms takéms pořádku, to nebývá věc zrovna jednoduchá. Máte-li doma miminko, problém zatím nenastává. Tedy maximálně s místem, toho se může nedostávat vždycky. Miminku stačí hrací deka s pár hračkami nebo hrazdičkou, na které bude trénovat první obraty ze zad na břicho a zpět a první pokusy o posun vpřed. Jakmile začne lézt a stavět se, začíná ta horší perioda, kdy je třeba všechno potencionálně nebezpečné zabezpečit, schovat nebo přesunout do vyšších pater. Ale batoleti obvykle stačí objevování okolí, otevírání šuplat a kramaření v kuchyni. Stále si ještě nenárokuje prostor pro svoje hračky. To přichází až kolem druhého roku, kdy také hraček periodickou řadou přibývá.
Najednou zakopáváte o kostičky Duplo, plyšáky, ujíždíte po autíčkách a rozšlapáváte pistolky. Co s tím? Zachovejte chladnou hlavu, pevné nervy a přemýšlejte, jak situaci vyřešit k všeobecné spokojenosti. Pokuste se o nějaký úložný systém, do kterého hračky rychle schováte a roztřídíte, kdyby se blížila nečekaná návštěva, nebo potřebujete jednoduše jen vysát a umýt podlahu. Pár krabic na poličkách by to mělo vyřešit. Osvědčí se určitě i nějaký menší dětský hrací stan, který může stát v koutě a být zásobárnou a úkrytem pro plyšáky, míčky a další věci, které do něj rychle naházíte. Zároveň poslouží výborně ke hrám a třeba v něm občas vaše dítko i na hromadě plyšáků usne vyčerpáním, budete-li mít štěstí. U stěny najde místo určitě i nějaká ta kuchyňka nebo ponk s nářadím, do a na které můžete také rychle poskládat válející se kolem věci. Pár šuplat ukryje kostičky, hry, puzzle a knížky.
Hlavně se uklízením nezabývejte jen vy, ale veďte k němu i vaše děti. I ty nejmenší už můžou dávat kostičky do krabic a rovnat autíčka, nic jim v tom nebrání. Jen příliš obětavá maminka.