Víte, která česká mince byla v oběhu nejdelší dobu? Byla to česká koruna, která vydržela v oběhu 35 let. Konkrétně od roku 1957 do roku 1992. Co bylo možné za korunu v tehdejším Československu koupit? Žvýkačku, dva rohlíky, čtyři lízátka nebo třeba čtvrtku chleba. Mimochodem, pokud doma máte staré české koruny, nabídněte je numismatikům. Její cena je zhruba 250,- až 300,- korun.
Ti dříve narození si určitě vzpomenou na dívku, která sází lípu. Asi by nikoho nenapadlo, že i peníze mají své příběhy. A svůj příběh má také dívka na staré koruně.
Jednalo se vlastně o pomstu komunistickému režimu. Dívka na minci je totiž skutečná dívka. Je to devatenáctiletá Bedřiška Synková. Tato dnes již stará dáma žije v současné době ve Švýcarsku.
Mladinká Bedřiška vedla skautský oddíl. To vadilo komunistickému režimu, který devatenáctileté dívce zakázal tyto aktivity zrušit. Dívka si to nenechala vymluvit a byla odsouzena za vlastizradu a uvězněna. Po návratu z vězení se s manželem odstěhovala do Švýcarska.
Naschvál komunistům
Její maminka byla velmi zoufalá a svěřovala se se svým bolem v umělecké škole, kde pracovala. Ve škole pracovala také sochařka Marie Uchytilová, která také nebyla milovnice režimu a chtěla mu provést nějaký naschvál. Přihlásila se proto do soutěže o návrh nové české koruny a podle fotografie Bedřišky vytvořila podobu dívky, která sází lípu. Návrh se natolik zalíbil ministrovi financí, že ho prosadil i přesto, že ne všem v porotě se líbil. A tak komunisté platili mincemi, kde byla zachycena dívka, kterou odsoudili k žaláři. Všichni Češi tak nosili ve svých peněženkách podobiznu dívky, která se vzepřela režimu.
Sochařka Marie Uchytilová je známá také tím, že vytvořila geniální pietní sousoší zavražděných lidických dětí, kdy každé dítě má svou podobiznu. Ta se bohužel konce režimu nedožila, zemřela jen pár dní před sametovou revolucí 16. 11. 1989.