Vlněné koberce patří k nejkrásnějším tkaninám, které si můžete na podlahu položit. Odpovídá tomu i jejich cena, jsou poněkud dražší, ale nejsou nedostupné. Jejich hlavní výhodou je, že se jedná o čistě přírodní vlákno, nealergické, a že koberec je skutečnou ozdobou interiéru. Měli byste ovšem vědět, jak o něj správně pečovat.
Záleží na pokládce – položit syntetický koberec je mnohem snazší, protože lépe snáší různé nerovnosti, a nevadí mu ani zatěžkávací zkouška nábytkem. Z toho se velmi rychle vzpamatuje, vlákna se opět narovnají a nic se nestane, to u vlněného koberce se každá nerovnost do koberce zaznamená, a mnohdy i nevratně. Ideální je, když není vlněný koberec zatěžován ničím těžkým na malé ploše, jako jsou např. nohy stolů nebo skříní.
Jsou citlivé na mechanické namáhání – budete-li provádět důkladné čištění vlněných koberců, postupujte velmi opatrně. Vlákna a smyčky jsou velmi citlivé na hrubé zacházení, nepoužívejte při čištění klasickou rákosku, jak se to dělávalo dříve na pavlačích činžovních domů. Vyhýbejte se i hrubým kartáčům a zvláště pak krouživým pohybům. Pokud si necháte koberec vyčistit profesionály, ti by měli znát správné postupy na čištění vlněných koberců.
Jsou citlivé i na chemikálie – přírodní kobercová vlákna hůře snáší různá čistidla a častý kontakt s vodou, dávejte velký pozor při zalévání květin, aby voda na koberci nezůstávala delší dobu, čímž by narušila strukturu vláken. Prostředky pro ruční čištění koberců, zejména od skvrn, nasazujte výhradně ty, co jsou určené speciálně na vlnu, a opět dbejte na to, aby bylo čištění šetrné, a co nejkratší dobu v kontaktu s tekutinou.
Mohou zapáchat stejně, jako syntetické – přírodní koberce mohou časem začít zapáchat, tomuto procesu se nevyhnete, pokud doma připravujete teplé pokrmy, a do ovzduší pronikají výpary z kuchyně. Stejně tak koberec snadno přijímá váš pot z chodidel, a časem může „chytit“ stejný odér, což je pak vhodná chvíle pro profesionální vyčištění.