Může mít venkovní dlažba přírodní kámen, nebo musí být upravený


Je samozřejmé, že na svém pozemku cesty, po kterých často chodíme či jezdíme, chceme nějakým způsobem zpevnit. Koneckonců, nikomu se nechce po dešti brodit mokrou trávou či blátem, nebo v něm jezdit autem. Otázkou ovšem je, jakým způsobem to udělat.

Řešením může být klasická betonová cesta. Je poměrně levná a relativně nenáročná na položení. Faktem ovšem je, že beton se po nějakém čase začne drolit. Navíc je potřeba si přiznat, že nevypadá zrovna nejlépe.

V naprosté většině případů se proto volí kamenná dlažba. Ta je podstatně odolnější vůči vnějším vlivům, vydrží větší zátěž a v neposlední řadě i lépe vypadá. K tomu, aby tyto vlastnosti měla, je však nutné zvolit vhodný typ kamene.

kamdlazba1

Mnoho lidí přemýšlí, zda může mít venkovní dlažba přírodní kámen, kterých je poměrně dost všude u cesty. Často mají představu, že je stačí jen nasbírat, nasypat na dané místo, a je hotovo. To je samozřejmě možné, avšak rozhodně to nebude mít takový efekt.

Aby se skutečně jednalo o dlažbu, která vydrží déle a jde po ní pohodlně jít či jet, je nutné, aby byl kámen předem opracovaný do patřičného tvaru. Všechny kostky by jej měly mít stejný, či by alespoň měl tvořit nějaký pravidelný vzor. Je také nutné, aby jedna strana byla skutečně plochá.

kamdlazba2

Dále je nutné vybrat vhodný typ kamene. Například pískovec možná vypadá dobře, avšak k tomuto účelu je pro své vlastnosti nevhodný. Nejčastěji se používají tvrdé horniny, například břidlice či žula. Je to dáno především jejich pevností a odolností.

Faktem však je, že tyto horniny nelze jen tak těžit. Naprostá většina míst, kde se tyto horniny nachází v dostatečném množství, má totiž svého vlastníka, který zde již těžbu provádí. Nezbyde nám tedy nic jiného, než ony kameny zakoupit. To však má tu výhodu, že jsou v naprosté většině případů již opracované a připravené. A to se rozhodně vyplatí.