Písek do filtrace je u bazénu nepostradatelný


Za letního slunečného počasí je každý bazén s čistou vodou nesmírně lákavý zdroj relaxace. Zejména děti konečně touží naplnit podobu svých prázdninových dnů a proměnit je v nevšední zážitky. Voda v bazénu se však sama o sobě neudrží dlouhodobě v takové kondici, jako v den, kdy jsme bazén začali napouštět, je k tomu zapotřebí dvou základních složek, které lze zjednodušeně pojmenovat pojmy „filtrace a desinfekce“.

venkovní bazén

Zatímco desinfekce se stará o likvidaci patogenů, filtrace dbá o odchyt mechanických částic z vody, a to dvěma základními způsoby. Ten první se týká malých rozměrů nádrží, jde o papírové kartuše, které spolehlivě zbaví vodu nečistot podobně, jako to provádí papírové filtrační vložky v některých kávovarech. Propracovanější filtrační zařízení pro větší bazény již mají k dispozici nádoby s filtračním pískem.

květina na hladině

Křemičitý písek do filtrace Chlorito musí mít velmi ostré hrany, mezi nimiž se nečistoty zachycují, bez této podmínky nemůže filtrace spolehlivě pracovat. Časem se však hrany začnou obrušovat vlivem vodní eroze a po dvou až třech sezónách se také musí písek vyměnit za nový. Další podmínkou k úspěchu je i správná velikost zrnek. Na trhu se prodává velká škála velikostí filtračních médií, ale ne všechny jsou vhodné právě pro bazénové filtrace. Odborníci uvádí, že optimální velikost písku je mezi 0,6 a 1,2 mm, na základě dlouholetých zkušeností bylo zjištěno, že menší zrníčka by natolik ztížila průchod vody filtrací, že by to poškodilo čerpadlo, a naopak u větších rozměrů zrnek by filtrování nebylo dostatečně účinné.

Přejděte na zeolit

Křemičitý písek je perfektní a osvědčené filtrační médium, ale existuje i jeho alternativa s názvem zeolit. Je to vulkanický minerál s vnitřními dutinkami a schopností odchytávat z vody amoniak, čímž filtraci ještě umocňuje. Pokud rádi experimentujete, můžete zeolit vyzkoušet a porovnat jej s klasickým filtračním pískem.