I když máme cukrovku nebo chceme-li jen hubnout, začneme se vyhýbat cukru. Protože se chutě na sladké těžko zbavujeme, snažíme se honahradit něčím jiným. V dnešní době již máme na výběr. Donedávna jsme si mohli k přislazení jídel nebo nápojů, koupit jen umělé sladidlo. Nebylo nic jednoduššího, než do čaje nebo kávy vhodit jednu nebo dvě tabletky sladidla. Změnila se sice chuť, ale na to jsme si časem zvykli. Bohužel pro nás tento výrobek nemá na obalu uvedené složení.
Jak vznikl aspartam?
Při hledání léku na žaludeční vředy, vznikl náhodou bílý krystalický, který nazvaliaspartam. „Je to syntetické sladidlo, které je 200x sladší než cukr. Je složen z aminokyseliny L-fenylalaninu a aspartátu, je tedy kontraindikován pro osoby trpící onemocněním zvaným fenylketonurie. Aspartam je tepelně nestabilní, při zahřátí aspartamu nad 30°C vzniká metanol, který se v těle oxiduje na kyselinu mravenčí a toxický formaldehyd. Značnou nevýhodou je, že se po jeho požití zvyšuje chuť k jídlu.“ A tak podobně je to i se sacharinem, který se vyrábí z toluenu, a u kterého byla prokázána rakovina močového měchýře u mužů při vyšších dávkách.
Je dobré, že teď, v době internetu, stoupá informovanost lidí o škodlivosti umělých sladidel. V obchodech totiž moc potravin bez umělých sladidel nenajdeme. Umělá sladidla najdeme v cukrovinkách, žvýkačkách, marmeládách, v pečivu, jogurtech, oplatkách, nealkoholických nápojích a sladkokyselých konzervách včetně okurků. Dokonce i zavináče v obslužném úseku mají ve složení umělé sladidlo.
Nejlepším řešením by pro náš zdravý životní styl, bylo vynechat sladkou chuť úplně. Správné cukry najdeme v celozrnném pečivu, bramborách, rýži, ovesných vločkách nebo luštěninách, pokud si však nemůžeme pomoci a hledáme sladkou chuť, zkusme med nebo sušené ovoce.
V posledních letech úřady konečně povolily pěstování a prodávání stévie a výrobků z ní. Stévie je 300x sladší než cukr, má léčebné účinky a pomáhá od pálení žáhy. Můžeme ji použít i jako ústní vodu. U stévie nebyly prokázány žádné škodlivé účinky.